info@ipe.com.tr
Uzman Psikolog Şafak Ağaca

Özgeçmiş

Özel Atayurt Lisesi’nde başarı bursu ile lise hayatını bitirdikten sonra, tek tercihi psikoloji bölümünü Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde tamamladı. Lisans eğitimi süresince Ösym’nin verdiği 0 başarı bursu ile devam etti ve şeref ünvanı alarak mezun oldu.

Lisans eğitimi devam ederken, Doğu Akdeniz Psikoloji öğrencilerine ‘peermentoring’ uygulaması kapsamında gönüllü danışmanlık yaptı. Bu kapsamda, psikoloji öğrencilerine ‘sosyal psikoloji’ ve ‘psikolojide istatistik’ derslerinde gönüllü akran danışmanlığı yaptı. Aynı süre zarfında, Lefkoşa’da bulunan S.O.S çocuk köyünde(yurtta kalan kimsesiz çocuklarla, ailelerinde büyüyen çocukların kaynaştırma okulu) psikoloji stajına devam etti. S.O.S çocuk köyü kapsamında 0-6 yaş çocuklara psikolojik destek sağlanmasına tanıklık etti.

2009 yılında Toplumsal Psikoloji dersi bitime ödevi için hazırladığı ‘taşpınar’ isimli projesi ODTÜ psikoloji öğrencileri dergisinde yayınlandı.

Lisans eğitimi süre zarfında, Şişli Etfal hastanesinde ve Osmangazi Üniversitesi’nde psikiyatri bölümü yatan hasta ve klinik stajını tamamladı. Eskişehir Kadın ve Doğumevi’nde hamile, yeni anne, lohusa kadınlara psikolojik destek sunan psikoloji servisinde 3 ay süreyle staj yaptı. Aynı süre zarfında, erken çocukluk dönemi ve çocukluk dönemi psikolojik destek süresini gözlemleme şansını yakaladı.

2012 yılında Yeme bozuklukları eğitimini tamamladı. Renklerle Diyet ofisinde yeme bozuklukları, obezitede psikolojik tedaviler ve diyetle beraber psikolojik destek konusunda uzun yıllar çalıştı.

2013 yılında yüksek lisansını ‘mutlak gerçek ihtiyacının depresyona etkisi' bitirme projesiyle tamamladı. Yüksek lisansı süresinde, İncirli Ethica Tıp Merkezinde psikolog olarak görev yaptı. Aynı zamanda, farklı psikoloji enstitülerinde çocuk, çocuk odaklı aile terapilerini yürüttü.

2013 yılında 250 saatlik Aile ve çift terapisi eğitimini Yeniden Sağlık Ve Eğitim Merkezinden aldı. Kültür Üniversite’nin düzenlediği İmago çift terapisi eğitimini tamamladı.

Aynı süre zarfında, Türk Psikologlar Derneğinin verdiği Wisc-r ve MMPI testleri uygulaması ve raporlaması eğitimini tamamladı. Tevfika Tunaboylu İkiz’in

eğitmenliğinde 2 yıl süren, Rorschach testinin uygulaması ve raporlaması eğitimini tamamladı.

2012-2014 yılları arasında Eyüboğlu Eğitim kurumlarının ilkokul rehberlik biriminde ‘Uzman Psikolog’ olarak görev yaptı. Bu süre zarfında, çocuklarla grup rehberlik çalışmaları, bireysel görüşmeler, ilkokul dönemi psikolojik sorunlar ile çalıştı. Öğretim yılı içerisinde, PYP ve MYP eğitimleri aldı ve buna bağlı olarak rehberlik hizmeti verdi.

2014 yılında pedagojik formasyon eğitimini Yakın Doğu Üniversite’nde tamamladı.

2015 yılında, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin düzenlediği Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin’in eğitmenliğinde, Pass teorisi eğitimi aldı. Bireyin bireysel farklılıklarını oluşturan, öğrenme performansını etkileyen olumlu ya da olumsuz değişkenlerin tanımlaması ve onlara yönelik bütünsel eğitim programının hazırlanması konusunda eğitim aldı. Halen, ‘Cognitive Assesment System (CAS)’ test eğitimine devam etmektedir.

2016 yılında Wisc-r’ın yeni versiyonu olarak bilinen Wzçö-4 eğitimini almış ve şuan kurumumuzda wzçö-4 zeka testini uygulamaktadır.